20 lipca 2024

Jak nie zagracać swojej przestrzeni życiowej?

Życie bez bałaganu nie każdemu przychodzi łatwo. Niektórzy ludzie są naturalnie dobrze zorganizowani i dotyczy to wszystkich dziedzin ich życia. Jeśli do nich nie należysz, wciąż możesz jednak urządzić własne mieszkanie w taki sposób, by było komfortowe i estetyczne.

Porządek w przestrzeni życiowej jest ważny

To, że porządkowanie przestrzeni wokół Ciebie nie przychodzi Ci naturalnie, nie oznacza, że nie powinieneś próbować. Nie poddawaj się – po prostu rób co w Twojej mocy, czytaj poradniki w Internecie, a jeśli masz wątpliwości – zawsze obowiązuje jedna podstawowa złota zasada: odłóż to. Odłóż, schowaj, oddaj, sprzedaj, wyrzuć – słowem, pozbądź się wszelkich pamiątek i drobiazgów, które zalegają na Twoich półkach, blatach, szafkach, stole, a może nawet podłodze, jeśli kończy Ci się miejsce. Pierwszą zasadą życia jak dorosły jest odrzucenie tego, co niepotrzebne. Nigdy więcej śmieci, nigdy więcej bałaganu. „Ale kochałam tę czapeczkę, kiedy byłem w liceum”. Jednak czy nosisz ją nadal? Jeśli coś Ci nie służy, nie jest przepiękne, nie sprawia Ci radości, nie jest antykiem lub pamiątką po kimś ważnym, słowem, jeśli nie jest to przedmiot w jakiś sposób wyjątkowy, który zasługuje na pokazanie go Twoim gościom, po prostu go schowaj lub wyrzuć. Czy ta rzecz służy jakiemuś pożytecznemu celowi? Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią „nie”, to pozbądź się jej.

Więcej artykułów dotyczących wnętrz domów i mieszkań znajdziesz w serwisie decore.pl.

Zagracanie przestrzeni życiowej – podsumowanie

Oczywiście nie musisz jej od razu wyrzucać, ale nie może zostać na wierzchu i zaśmiecać Twojej cennej przestrzeni. Włóż niepotrzebne rzeczy do szczelnych pudełek i przechowuj pod łóżkiem, w szafkach czy w piwnicy lub na strychu. Ale nie pozwalaj, by zagracały miejsce, w którym ciągle przebywasz.

Niektóre przedmioty możesz też podarować przyjaciołom i krewnym. Jeśli są w ich guście, będą Ci wdzięczni a Ty będziesz wiedzieć, że Twoje cenne przedmioty są w dobrym rękach.