23 maja 2024

Jak urządzić małą kuchnie?

Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń mieszkania. Jak wiadomo, nie każdy może pozwolić sobie na duże i przestronne wnętrze. W starym budownictwie często zdarza się, że kuchnia jest ciemna, zamknięta i ograniczona ścianami ze wszystkich stron. Jak zatem urządzić małą kuchnię? Czy istnieją jakieś triki, które optycznie zwiększą jej powierzchnię?

W jaki sposób zagospodarować niewielką ilość miejsca?

Kuchnia powinna przede wszystkim odpowiadać naszym wymaganiom. Funkcjonalna kuchnia musi mieć i przestrzeń i wszystkie potrzebne nam urządzenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na układ ścian i instalacji. Jeśli jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem okazuje się przebicie ściany i stworzenie jednego pomieszczenie – salonu z aneksem kuchennym. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest optyczne powiększenie wnętrza. Jeśli tego rodzaju działanie jest niemożliwe lub zwyczajnie nie chcemy, aby w naszym mieszkaniu była otwarta kuchnia, trzeba jak najlepiej wykorzystać wnętrze.

Aranżacja kuchni o niewielkich wymiarach

Aranżacja małej kuchni to dość ciężkie zadanie. Jednak widząc przykładowe projekty małych kuchni na Homely.pl można stwierdzić, że jak najbardziej można tego dokonać. By móc spełnić wszystkie oczekiwania oraz potrzeby domowników, należy najpierw zadbać o jej kolorystykę i oświetlenie. Następnie wygospodarować miejsce na wszystkie urządzenia. Remont kuchni warto rozpocząć od sporządzenia odpowiedniego planu. Na ścianach powinny znaleźć się płytki lub farba zmywalna, którą w przyszłości można będzie wygodnie czyścić. Warto również zwrócić uwagę na wykorzystanie mebli modułowych, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Aby pomieszczenie było praktyczne trzeba także wykorzystać jego wysokość. Zabudowa do kuchni pozwoli uzyskać miejsce do przechowywania, nie zabierając wielkiego metrażu. Aranżacja kuchni musi także uwzględnić oświetlenie. Urządzanie kuchni to działanie bardzo indywidualne, gdyż każdy z nas ma swoje potrzeby, jak również dysponuje innym budżetem.