26 kwietnia 2024

10 rzeczy, o której zadbaj, zanim wystawisz mieszkanie na sprzedaż

Sprzedaż mieszkanie nigdy nie jest łatwą. Z jednej strony, chcemy w miarę szybko wyjść z inwestycji, z drugiej nie chcemy stracić na transakcji. Równowagą cenowa jest skomplikowana, zwłaszcza że na wiele rzeczy kompletnie nie mamy wpływu. Nic nie poradzimy na lokalizację czy infrastrukturę w okolicy. Za to nad resztą możemy chwilę popracować.

  1. Wyrzucenie tego, co zbędne
    Czasem, gdy odziedziczyliśmy mieszkanie po przodkach, sporo w nim jest niepotrzebnych rzeczy. Trzeba pozbyć się jak najszybciej, pozostawiając tylko drobiazgi, które darzymy sentymentem. Mieszkanie nie może sprawiać wrażenie przypadkowej graciarni.
  2. Wielkie porządki
    To nic przyjemnego, dlatego do sprzątania warto wynająć fachowców. Zwłaszcza że, dysponują oni nie tylko kompetencjami, ale i fachową chemią, która działa o wiele więcej niż my i to mimo wielu godzin pracy.
  3. Malowanie
    Wbrew pozorom, malowania z kolei nie warto zlecać. Chodzi o odświeżenie mieszkania. Podstawą jest wybór jasnych kolorów, które rozjaśnia wnętrze, dodadzą mu optymizmu, a przy okazji optycznie powiększą. Malowanie ścian, razem z sufitem, pozwoli też na zgubienie ich krzywizny.
  4. Wymiana uszczelek
    Kapiący kran nie tylko jest denerwujący, ale przede wszystkim sprawia wrażenie, że nikt nie dbał o lokal. Sprawny hydraulik poradzi sobie z tym błyskawicznie, a klient będzie zadowolony.
  5. Zmiana okien i drzwi
    To nieco kosztowniejsze, ale naprawdę opłacalne. Sprawnie otwierające się ono to wartość dodana, za którą klient chętnie zapłaci.
  6. Oświetlenie
    Nie ma nic smutniejszego niż ciemność, szczególnie gdy na zewnątrz brakuje słonecznych promieni. Nic też bardziej nie przygnębia niż goła żarówka pod sufitem. Proste, nawet papierowe abażury to groszowy wydatek, a na kupującym zrobią naprawdę dobre wrażenie. Jeśli do tego w newralgicznych punktach mieszkania dołożysz listwy ledowe, mieszkanie rozjaśni blask.
  7. Kontakty, włączniki, plastiki
    Biały plastik ma to do siebie, że z czasem ciemnieje, a niezdejmowane podczas malowania włączniki i kontakty mają na sobie odciśnięte piętno każdego remontu. Wymiana to kilka groszy, a efekt jest spektakularny. Raczej nie zabieraj się za to samodzielnie, prąd to prąd, ale bardziej doświadczony kolega zrobi to w zamian za dobrą kolację.
  8. Piwnica, garaż, schowki
    To powierzchnie za kupujący nie płaci. Zwykle (w przeciwieństwie do deweloperów) nie doliczamy ich do powierzchni, kupujący traktuje je więc jako wartość dodaną. Warto, by wydawała mu się cenna, a aby tak było, nie może tam być pajęczyn, gryzoni i zbędnych rzeczy. Podczas porządków nie zapominaj i o tych pomieszczeniach.
  9. Balkon
    Pandemia zmieniała nasze zwyczaje i balkony, które służyły często za przechowalnie rowerów i zbędnych mebli, nagle stały się miejscami idealnego wypoczynku i jedyną możliwością wyjrzenia na świat zewnętrzny. Covid powoli ustępuje, ale nasze nawyki niekoniecznie i balkon wciąż ma być miejscem relaksu i wypoczynku. Dwa krzesła, stolik, kilka doniczek i tworzymy dodatkową powierzchnię dedykowaną relaksowi.
  10. Opis i zdjęcia
    Naprawdę warto zaufa zawodowcom. Nie tylko zrobienie dobrych zdjęć wymaga określonych umiejętności, równie ważny jest dobry opis. To wcale niełatwe, powiedzieć szczerze, co sprzedajemy, a jednocześnie nie zniechęcić kupującego. Warto także zamieścić plan mieszkania, bo to pobudza wyobraźnię kupujących. Dobry rzut i opis sprawiają, że potencjalny kupujący już mebluje mieszkanie.