23 maja 2024

Jeśli chcesz, by dywan przez długi czas zachował niezmieniony wygląd i właściwości, systematycznie go pielęgnuj.

1. REGULARNIE ODKURZAJ

Usuniesz kurz, włosy, okruchy, piasek lub sierść zwierząt. Unikniesz wdeptywania brudu. Nowe dywany wełniane czy wiskozowe na początku „pylą”. To naturalne zjawisko, z czasem minie, ale trzeba je często odkurzać. Dywan wełniany trzep dwa, trzy razy w roku.

2. CO JAKIŚ CZAS ODŚWIEŻAJ

Nie dopuść do silnego zabrudzenia. Do samodzielnego prania w domu nadają się dywany syntetyczne i bawełniane. Możesz użyć proszku do czyszczenia na sucho lub piany aktywnej. Zaletą metody suchej jest to, że możesz korzystać z dywanu tuż po czyszczeniu. Trzeba go porządnie odkurzyć! Plamy usuń od razu, specjalnym środkiem, zawsze wzdłuż włosia, zaczynając od zewnątrz.

3. CO WARTO MIEĆ POD RĘKĄ

W sklepie szukaj środków przeznaczonych do prania mechanicznego. W usunięciu plam z wina, herbaty, kawy, keczupu pomoże odplamiacz.

4. O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ

Zawsze czytaj etykiety! Substancje chemiczne zawarte w środkach do prania dywanów mogą działać drażniąco dla dzieci i alergików. Niektóre substancje nie powinny być stosowane na delikatnych włóknach. Kupując preparat, dokładnie przeczytaj skład i zawsze, przed rozpoczęciem prania całej powierzchni, zrób test na małym fragmencie.

CZYM TO UPRAĆ?

Wełniany

Nigdy nie czyść go gorącą pianą ani gorącą wodą! Wełna chłonie wodę, co niesie ryzyko rozwoju pleśni. Najlepiej używać odkurzacza piorącego, który jednocześnie natryskuje i odsysa wodę.

Shaggy

Ma długie i gęste runo, w którym gromadzi się dużo brudu! Trudno utrzymać go w czystości. Trzeba go często odkurzać odkurzaczem z turboszczotką, a czyszczenie i pranie zlecić fachowcom.

Syntetyczny

Np. z nylonu lub akrylu. Wyczyścisz go łatwo sama, na mokro lub na sucho.

Naturalny

Np. jutowy, jest utkany z suszonych włókien roślinnych. Choć piękny, niestety najmniej trwały. Należy go regularnie odkurzać. Nie wolno czyścić go na mokro, bo może się odkształcić.