23 maja 2024

Lampy drewniane: styl vintage, którego potrzebujesz w swoim domu.

Drewniane lampy nadadzą Twojemu domowi styl vintage, ciepły i bardzo przytulny. Drewno ma tę moc: to naturalny materiał, który doskonale znosi próbę czasu i pasuje do wielu stylów dekoracyjnych.
W czasach, gdy naturalne materiały są coraz bardziej pożądane, nadszedł czas, aby przywrócić drewniane lampy do domu. Tutaj przeczytasz, dlaczego drewniane lampy nadadzą Twojemu domowi ten vintage’owy charakter, którego szukasz, jak ich używać.

Dlaczego warto używać drewnianych lamp?

Drewniane lampy bardzo dobrze znoszą próbę czasu. Wynika to z dwóch głównych powodów: solidności drewna oraz faktu, że jest to materiał dekoracyjny, który nigdy nie wychodzi z mody.
Drewno jest uniwersalnym materiałem, który dobrze komponuje się z wieloma kolorami, materiałami i trendami dekoracyjnymi. Dobrym tego przykładem jest skandynawski wystrój wnętrz, rosnący trend, w którym dodatki są mocną stroną jego minimalizmu. A wśród tych dodatków wyróżnia się drewno, futro i wełna.
Bo jak można obejść się bez drewna? Jest to naturalny materiał, który przynosi jakość. Dom z drewnianymi dodatkami i meblami wymaga ciepła, ponieważ drewno nadaje każdemu pomieszczeniu domowy charakter, a tym samym przytulność.
Mamy więc drewno jako materiał przyciągający wzrok, przyjemny dla oka, uniwersalny i ciepły – kto powiedział, że jest ono zarezerwowane tylko dla mebli? Drewniane lampy nadadzą Twojemu domowi vintage’owego i bardzo stylowego charakteru, więc nadszedł czas, aby je wypróbować.

Jak wprowadzić drewniane lampy do swojego domu?

Rodzajów lamp drewnianych jest tak wiele, jak rodzajów lamp. Dzieje się tak dlatego, że drewno jest materiałem podatnym na formowanie i często nie trzeba go nawet malować, ponieważ to właśnie rustykalny charakter nadaje mu uroku.
Na przykład, masz drewniane lampy wiszące lub stołowe, które współpracują z lampami LED. Oznacza to, że dają one dużo światła, wystarczająco dużo, aby oświetlić całe pomieszczenie ręcznie wykonanym i jednocześnie nowoczesnym dodatkiem. Jak już wspomniałam, mogą one świetnie wyglądać w wystroju w stylu skandynawskim.
Lampy wiszące świetnie nadają się również do umieszczenia nad stołem jadalnym. Możesz go połączyć z innymi meblami wykonanymi z tego samego materiału, takimi jak stół, przy którym spożywasz posiłki i jego krzesła. W ten sposób uzyskasz pełny, ciągły i płynny efekt.
Możesz również postawić drewnianą lampę stołową na biurku lub stoliku nocnym. Do tych lamp zazwyczaj dołączony jest abażur, który idealnie pasuje do ich podstawy i kolorystyki.
Lampy stołowe wykonane z drewna świetnie nadają się do zharmonizowania Twojego domowego biura. Jak wspomniano powyżej, drewno nada domowy, ciepły i przyjazny charakter, a także może bardzo dobrze uzupełnić biurko i krzesło. Wypróbuj styl minimalistyczny z bielą, szarością i akcentami miękkiego drewna.
A skoro mowa o kolorach, to drewniane lampy bardzo dobrze współgrają z chłodnymi barwami. Dzieje się tak dlatego, że pomagają one wydobyć ich ciepło, ponieważ drewno wiele zyskuje na kontraście. Dobre przykłady to czerń, szarość i biel, ale także nieco jaśniejsze kolory, takie jak miętowa zieleń czy blady błękit.
Możesz je również wprowadzić w stylu boho, uzupełniając je dodatkami takimi jak kilimowe dywaniki i etniczne poduszki. Pomaga to udekorować przestrzeń w mniej konwencjonalny i bardziej bohemiczny sposób, dając bardzo oryginalny akcent do Twojej przestrzeni. Spróbuj powiesić drewniane lampy w grupach o różnych kształtach i rozmiarach — stworzą one o wiele mocniejszy efekt!