23 maja 2024

Jak wybrać najlepszą farbę do wnętrz? Praktyczne porady przed zakupem!

Jak wiemy lub też nie, na rynku dostępna jest szeroka gamma farb malarskich. Jeżeli planujesz remont lub po prostu potrzebujesz zmiany w swoim pomieszczeniu, na pewno zastanawiasz się „jaki rodzaj farb będzie odpowiedni?” Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

JAKIE RODZAJE FARB WYRÓŻNIAMY?

Przede wszystkim pomieszczenia różnią się wilgocią, temperaturą, więc jeśli wybierzemy farbę o nieodpowiednich właściwościach, możemy spodziewać się, że np. kolor wyblaknie po dłuższym okresie. Czym cechują się dane, kategorię farb?

• Farby lateksowe – wysoka cena tego rodzaju farb jest dla wielu klientów jednym z powodów do niepodjęcia zakupu. Wszystko to wynagradza wysoka odporność na ścieranie, szorowanie. Farba lateksowa odporna jest na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzi się w kuchni i łazience.

• Farby akrylowe – przez swój uniwersalność oraz niską cenę są najczęściej stosowane. Nadają się do większości pomieszczeń, może oprócz łazienki, jednak szybkość rozprowadzania oraz schnięcia będzie na duży plus. Zazwyczaj są mało trwałe oraz oznaczają się niską paro przepuszczalnością, czyli nasze ściany nie będą oddychać.

• Farby ceramiczne – są „gałęzią” farb lateksowych, tylko w tym przypadku zostały wzbogacone o cząsteczki ceramiczne. Zyskują coraz większą popularność, ponieważ świetnie sprawdzają się wy wypełnianiu i wyrównywaniu ścian ich matowym wykończeniem. Odporne na szorowanie ścieranie, a nawet na środki chemiczne. Kurz oraz brud nie wnikają wewnątrz, więc po prostu można rzadziej malować, a efekt świeżych ścian utrzyma się znacznie dłużej.

• Farby winylowe – Szczególnie szybko rozprowadzają się po powierzchni ściany, jak i szybko schną. Wadą na pewno będzie szybkie brudzenie. Czyszczenie ścian „na mokro” należy robić bardzo delikatnie, ponieważ możemy zetrzeć powłokę i powstanie wyblakła przestrzeń lub całkowicie zmyjemy farbę.

Wybranie odpowiedniego rodzaju farby do pomieszczeń jest kluczowe. Powinniśmy najpierw zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać oraz jakie są nasze preferencje. Zaoszczędzi nam to czasu, nerwów, jak i pieniędzy. Czynnik finansowych warto czasem obrzydzić na bok i wybrać droższą farbę. Pozwoli nam się to cieszyć lepszą jakością oraz pięknie wyglądającym ścianami, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.