23 maja 2024

Projekt łazienki – najnowsze trendy

Jakie estetyczne i funkcjonalne rozwiązania są aktualnie na topie w łazienkach? Przejrzeliśmy trendy i prezentujemy poniżej to, co jest modne i praktyczne – skorzystaj z naszych porad, jeśli projektujesz, urządzasz albo remontujesz łazienkę.

Modna łazienka – aktualne trendy

Łazienka, jak każde inne pomieszczenie, powinna stylistycznie wpisywać się w cały projekt mieszkania czy domu. Najczęściej nawiązuje do innych wnętrz – materiałem, fakturą czy kolorem. Podstawą aranżacji są wykończenia ścian i podłogi, ale równie ważne są też meble i blat łazienkowy oraz armatura. Obecnie popularnością cieszą się blaty drewniane oraz z kamienia, wielkoformatowe płyty gresowe i brodziki niskoprogowe.

W klasycznych i minimalistycznych łazienkach nadal modne są białe płytki o fazowanych krawędziach. Salony kąpielowe glamour to miejsca, w którym króluje granit lub marmur (albo konglomerat), płytki nawiązujące do betonu architektonicznego, a także wanna wolnostojąca.

Brodziki bezprogowe / z niskim progiem. Od kilku sezonów brodziki bezprogowe ą najmodniejsze, ale nie wszędzie będą praktyczne. Upewnij się, że można je bezpiecznie zamontować w Twoim domu. Pięknie prezentuje się też brodzik z delikatnym, niskim progiem.

Blaty kamienne / z konglomeratu. Eleganckie, luksusowe i praktyczne blaty są odporne za uszkodzenia mechaniczne czy wpływ wody. Będą pięknym dodatkiem do łazienki glamour, w której nie brakuje wysokiej jakości materiałów, oryginalnych luster i stylowego oświetlenia. Rok 2022 to rok kamienia, który doskonale sprawdzi się w eleganckich łazienkach.

Wanny narożne. Jeśli nie masz miejsca na model wolnostojący, rozważ zakup innej wanny. Bardzo popularne są m.in. wanny narożne, gdyż dodają wnętrzu lekkości oraz stylu. Wpiszą się też w niemal każde pomieszczenie.

Funkcjonalność i ergonomia = komfort. Marzy nam się łazienka modna i elegancka, ale przede wszystkim powinna być funkcjonalna. To zasada fundamentalna, która powinna towarzyszyć nam na każdym kroku – gdy wybieramy miejsce na pralkę, wybieramy armaturę, płytki czy szafkę do łazienki. Ergonomia to także dobór wanny. Odpowiednia wanna – prostokątna, okrągła czy inna – musi być dobrze dobrana pod względem wymiarów i zamontowana pod właściwym kątem.

Oszczędność i prostota w wydaniu naturalnym. Nadal modne są łazienki skandynawskie, pełne minimalizmu. Można je też łatwo spersonalizować poprzez różne dodatki. Styl skandynawski jest różnorodny. Taką łazienkę cechuje zamiłowanie do światła i jasności, wysokiej klasy materiałów, minimalizmu, uporządkowania przestrzeni oraz do delikatnych kolorów.