22 kwietnia 2024

Jak zaaranżować sypialnię?

Sypialnia jako strefa wypoczynku i relaksu wymaga przemyślanej aranżacji. Przestrzeń, którą dysponujemy, warto umeblować w taki sposób, by była nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Łóżko i szafki nocne

Centralne miejsce w sypialni zajmuje wygodne łóżko. Zwykle to ono nadaje charakter całej aranżacji. Aby mebel zapewniał komfortowy sen, zalecamy dla jednej osoby łóżko o minimalnej szerokości 90 cm, a dla dwóch 140 cm. Najchętniej pary decydują się jednak na szerszy mebel w rozmiarze 160, 180 lub nawet 200 cm. Tuż obok łóżka warto ustawić szafki nocne z szufladami. Pełnią one funkcję podręcznych schowków, można tam odłożyć telefon, książkę lub postawić designerską lampkę nocną. Szafki zajmują jednak sporo miejsca po bokach łóżka, dlatego część osób z nich rezygnuje. W wypadku ciasnych i nieustawnych wnętrz sprawdzi się półka nad łóżkiem w sypialni. Podobnie jak klasyczny nakastlik, półka pomoże w przechowaniu potrzebnych drobiazgów.

Duże szafy w sypialni

Oprócz łóżka kolejnym elementem wyposażenia sypialni jest zwykle szafa na ubrania. Na rynku znajdziemy szafy w różnych rozmiarach. Decydując o wielkości szafy, należy kierować się ilością miejsca, jaką dysponujemy. Większe modele mogą bowiem przytłoczyć małe wnętrze. Do dużej sypialni możemy zakupić tradycyjną szafę z drzwiami uchylnymi. Plusem takiego rozwiązania jest łatwy dostęp do wnętrza szafy. Jeżeli jednak sypialnia jest wąska, bardziej odpowiednia będzie szafa z drzwiami przesuwnymi, które nie wymagają dodatkowego miejsca przy otwieraniu. Niezależnie od rodzaju szafy, warto wybrać model z lustrem. Lustrzana tafla pięknie doświetli pomieszczenie i ułatwi codzienne przygotowania do pracy. Możemy wybrać szafę, w której lustro stanowi całość drzwi bądź jedynie ich fragment.

Pozostałe elementy wyposażenia

Oprócz szafy ubraniowej w sypialni nie może zabraknąć pojemnej komody. Mebel ten ułatwia przechowywanie odzieży lub bielizny. Ponadto na komodzie można ustawić dekoracyjne ozdoby albo pamiątkowe zdjęcia. Podświetlana komoda doda wnętrzu elegancji i podkreśli jego nowoczesny charakter. Część kobiet nie wyobraża sobie sypialni bez gustownej toaletki. Jeżeli metraż na to pozwala, warto wydzielić w pokoju miejsce przeznaczone do zabiegów pielęgnacyjnych. Powinno być dobrze oświetlone i uporządkowane. Kolejnym meblem, który sprawdzi się w sypialni, jest wysoki regał. Możemy ustawić na nim książki, kwiaty lub szklane dekoracje. Pamiętamy przy tym, by na półkach nie było zbyt wielu dodatków, ponieważ wprowadzi to do naszej aranżacji niepożądany bałagan.

Udana aranżacja sypialni. Ile to kosztuje?

Wbrew pozorom aranżacja sypialni nie jest wcale kosztowna. Możemy wybrać tanie meble do sypialni wykonane z dobrej jakości materiałów i cieszyć się gustownie urządzonym wnętrzem. Kolekcje modułowe zawierają pasujące do siebie elementy wyposażenia, utrzymane w jednolitej stylistyce. Zwykle w skład poszczególnych kompletów wchodzi także łóżko. Zakup mebli o oryginalnym i ciekawym wykończeniu z pewnością nie zrujnuje naszego domowego budżetu. Inspirujące propozycje aranżacji sypialni i niedrogie meble znajdziemy w sklepie internetowym marmex.pl.