23 maja 2024

Zanim zaczniesz malować mieszkanie. Jakie są podstawowe rodzaje farb?

W celu optymalnego wyboru farby, którą potrzebujesz, należy wziąć pod uwagę cztery podstawowe aspekty.
1. Powierzchnia lub rodzaj materiału, na którym ma być zastosowana.
2. Temperatury, na jakie będzie narażony.
3. Rozmiar lub wymiary powierzchni, która ma być pokryta.
4. Przeznaczenie: do wnętrz czy na zewnątrz.
Po zapoznaniu się z tymi czterema punktami, można dokonać wyboru.

Farba lateksowa.

Farba lateksowa — znana również jako farba na bazie wody. Idealnie nadaje się do malowania wnętrz, które nie są narażone na wysoką wilgotność powietrza, co zapewnia im trwałość. Może być stosowana w każdej przestrzeni wewnętrznej w domu lub biurze. Dobrze kryje i można ją myć, choć nie zaleca się tego robić tak często, aby nie zmatowiała. Szybko schnie i nie ma silnego ani toksycznego zapachu.

Farba olejna.

Do powierzchni narażonych na wilgoć, takich jak łazienki, idealnie nadaje się farba olejna. Oferuje gładkie krycie, przy którym można bawić się sposobem aplikacji, aby uzyskać piękne wykończenia. Nie należy jej czyścić wodą ani agresywnymi substancjami. Kurz można usunąć za pomocą szczotki lub szmatki z miękkim włosiem. Farba olejna jest farbą na bazie oleju, więc jej zapach i czas schnięcia jest dłuższy niż farby na bazie wody.

Farba akrylowa.

Składa się z żywicy syntetycznej i naturalnych lub syntetycznych pigmentów oraz innych dodatków. Farba akrylowa nie wydziela gazów ani zapachów. Idealnie nadaje się do personalizowania przestrzeni za pomocą murali, malowanych wzorów lub do pracy na powierzchniach takich jak drewno, metal, cement i plastik. Bez problemu wytrzymuje wilgoć. Może być stosowana na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. Szybko schnie, ponieważ jest na bazie wody. Oferuje ona możliwość gruntowania powierzchni, które później zostaną pokryte innym rodzajem farby lub powłoki, o ile są one na bazie wody.

Farba emaliowa.

Odporność i wszechstronność to słowa, które definiują syntetyczną farbę emaliową. Jako produkt na bazie oleju, jest odporna na wilgoć i może być łatwo czyszczona lub myta. Zapewnia maksymalne pokrycie. Jej skład oparty na żywicy, cynku i alkoholu naftowym sprawia, że konieczne jest użycie rozpuszczalników. Schnie powoli, a skuteczność schnięcia zależy od rodzaju użytego rozcieńczalnika.
Jest tak wszechstronna, że może być stosowana w pomieszczeniach takich jak kuchnie, ramy okienne lub w obszarach zewnętrznych, takich jak ganki lub garaże.

Farba wapienna.

Farba wapienna charakteryzuje się niską ceną. Ten rodzaj farby przygotowuje się z wodą, aby uzyskać biały kolor. Jeśli chcesz zabarwić farbę wapienną, należy dodać pigmenty. Zaleca się nałożenie dwóch do trzech warstw dla lepszego pokrycia. Stosuje się ją na zewnątrz i wewnątrz budynków, szczególnie na ścianach betonowych: boniowanych, porowatych lub gipsowych. Jest to farba, która łatwo się łuszczy, więc zaleca się dodanie żywicy, aby poprawić jej jakość.

Farba z kauczuku chlorowanego.

Dla tych, którzy chcą pomalować swój nowy basen, guma chlorowana jest idealna, ponieważ została specjalnie zaprojektowana do pokrycia powierzchni, które przechowują wodę. Jest odporna na alkalia, zmiany atmosferyczne i zapewnia wydajne, długotrwałe krycie. Jest to farba wodoodporna i zapewniająca ochronę przed pojawieniem się pleśni lub bakterii, a także odporna na działanie środków chemicznych stosowanych do konserwacji wody.

Farba epoksydowa.

Farba epoksydowa jest używana do pokrywania podłóg w środowiskach takich jak: szpitale, przemysł, garaże lub do malowania betonu. Oferuje maksymalne pokrycie dzięki swojej grubości. Jest szybkoschnąca i zapewnia ochronę przed bakteriami, dlatego może być stosowany nawet na podłogach i ścianach w salach operacyjnych. Wymaga katalizatorów lub rozcieńczalników. Należy zwrócić uwagę na proporcje (zasięgnąć porady fachowca), gdyż różnią się one w zależności od sposobu aplikacji: pędzel, wałek lub natrysk.

Farba antykorozyjna.

Idealnie nadaje się do ochrony elementów metalowych. Zapobiega niszczeniu powierzchni żelaznych przez wodę, saletrę lub gazy przemysłowe, które mogą przyspieszać rdzewienie. Jeśli jesteś zainteresowany malowaniem maszyn, silosów lub rur metalowych, ten rodzaj farby jest odpowiedni dla Ciebie.