23 maja 2024

Jak szybko wyczyścić mieszkanie?

1. Utrzymuj porządek

Łatwiej jest sprzątać dom, jeśli rzeczy są na swoim miejscu. Ale do tego musimy mieć nawyk porządkowania, gdy czegoś używamy. Na przykład, gdy skończysz jeść, umyj naczynia; gdy weźmiesz kąpiel, włóż ubrania do kosza i powieś ręczniki lub gdy wrócisz do domu, odłóż płaszcz na wieszak. W ten sposób podczas sprzątania nie będziesz tracić cennego czasu na odkładanie wszystkiego na swoje miejsce.

2. Ścieraj kurze wilgotną szmatka

Nic nie poradzimy na kurz, który gromadzi się na meblach i w zakamarkach domu. Nawet jeśli będziemy sprzątać codziennie. Aby jednak efekt czystości utrzymał się nieco dłużej, zalecamy usuwanie go za pomocą szmatki zwilżonej wodą z mydłem. Możesz również zastosować wosk do mebli, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się kurzu i innych cząstek.

3. Regularnie myj okna

To prawda, że mycie szyb i luster wymaga sporo pracy, ale błędem, który popełniamy, jest robienie tego raz na jakiś czas. Jeśli zamiast tego uwzględnimy to w cotygodniowym lub dwutygodniowym sprzątaniu, znacznie łatwiej będzie usunąć zabrudzenia.

4. Skup się na łazience i kuchni

Sprzątanie domu nie jest skomplikowanym zadaniem, ale wymaga pewnego skupienia się na strefach. Szczególnie w tych miejscach, gdzie bakterie są na porządku dziennym. Mamy tu na myśli wyraźnie łazienkę i kuchnię.

W tych miejscach trzeba będzie poświęcić więcej uwagi, aby były one idealne. Przede wszystkim radzimy zmienić pewne nawyki w celu utrzymania czystości. Na przykład po zakończeniu kąpieli usuń włosy spod prysznica lub użyj szczotki, gdy toaleta jest poplamiona.

W kuchni mycie naczyń, przyborów i pojemników po użyciu jest dobrą techniką, podobnie jak wycieranie blatu i płytek wilgotną szmatką lub gąbką po gotowaniu. Piekarnik czy lodówka mogą być dokładniej czyszczone co dwa tygodnie lub miesiąc, o ile nie są poplamione tłuszczem lub nie rozlano na nie płynów. Czy wiesz, w jakim dniu tygodnia należy wykonywać większe sprzątani? Sprawdź, co na ten temat ma do powiedzenia astrologia: https://www.aliens.pl/dlaczego-w-sobote-wazne-sa-porzadki-a-w-niedziele-odpoczynek-astrologia-prawde-ci-powie

5. Błyszczące podłogi

Codziennie (lub co drugi dzień) należy zamiatać podłogę miotłą, aby usunąć kurz i inne „luźne” zabrudzenia, takie jak okruchy chleba, psia sierść itp. Ułatwi to mopowanie podłogi. Ułatwi to mopowanie podczas specjalnego sprzątania. Jeśli masz zwierzę domowe, zalecamy użycie odkurzacza.

Podczas mopowania możesz użyć środków czyszczących sprzedawanych w sklepach i supermarketach lub zdecydować się na coś bardziej domowego i naturalnego. Doskonały środek czyszczący zawiera ocet, cytrynę i wodę. Dezynfekuje i czyści jednocześnie. Nie przejmuj się zapachem, zniknie w ciągu kilku minut, jeśli otworzysz okna.